Официално бе открит третият завършен строителен обект в рамките на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „ВиК“ ООД – Русе“
16-ное-2023

На 15-ти ноември 2023 г. в Младежки парк – Русе се проведе официална церемония по откриването на успешно завършения строителен обект „Реконструкция на ВиК мрежи в гр. Русе; Етап I − Реконструкция на канализационни колектори и прилежащи водопроводи“, който е част от проект № BG16М1ОР002-1.016-0001 „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „ВиК“ ООД Русе, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Кохезионния фонд на ЕС и държавния бюджет чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.

Официални гости на церемонията бяха областният управител на област Русе Данаил Ковачев и главният секретар на Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация“ ООД – Русе Пламен Спасов.

По време на церемонията беше представена информация за същността и обхвата на строителния обект. От ВиК – Русе посочиха, че след изготвяне на хидравличен модел на мрежата са набелязани критични за канализацията участъци от канализационните колектори, които не могат в достатъчна степен да осигурят успешното събиране и отвеждане на отпадъчните води към Градската пречиствателна станция. За да се облекчи и подобри проводимостта на мрежата, в рамките на обекта е извършено разширяване на набелязаните участъци на колекторите, както и изграждане на задържателен резервоар с обем от над 2700 куб. метра под бул. „Христо Ботев“, който ще подобри отводняването в тази зона при обилни валежи. Общата дължина на канализацията в обхвата на обекта е около 2 км. В рамките на строителните дейности са положени и водопроводи, като тяхната приблизителна обща дължина е 3,5 км.

Управителят на „ВиК“ ООД – Русе инж. Илиан Милев посочи, че независимо от сравнително малката финансова стойност, този лот се характеризира с едни от най-тежките подобекти за реализация и решава проблеми на Русе от десетки години, с които би трябвало отводняването да бъде решено, а местата на преливане на канализацията да се сведат до минимум.

Инж. Деян Инджов, управител на „ИСА 2000“ ЕООД и представител на ДЗЗД „Вик Русе 2020“, което е изпълнител на договора за инженеринг за този строителен обект, отбеляза, че изпълнението на дейностите е отнело близо 2 години. Според него направеното включва най-важните артерии по отношение отпадъчните и питейните води. Той счита, че най-значимото съоръжение, което е било изградено, е резервоарът под бул. „Христо Ботев“.

Според г-н Ковачев, когато нови съоръжения влизат в експлоатация и изграждането им е било в срок и не е било обвързано със значими превишавания на бюджета, винаги е добра новина. Той изрази надежда, че завършекът на посочените дейности ще е добър пример и за други инфраструктурни обекти в региона.

Г-н Пламен Спасов отбеляза, че насочеността на проекта е преди всичко към гражданите на град Русе и затова всички трябва да са благодарни на хората, които успешно го реализират, тъй като това е бил един от първите подобни проекти в България с толкова големи мащаби. „Независимо от разкопаните улици, праха и обърканото движение, трябва да се замислим какво ново дава на града този проект“, каза още г-н Спасов.

Тържествен водосвет с пожелания построеното да служи дълго на русенци и за здраве на всички, които са били ангажирани със съоръженията, отслужи отец Илиян от Русенската света митрополия.

Тази публикация е създадена в рамките на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „ВиК“ ООД − Русе“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Кохезионния фонд на ЕС и националния бюджет чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г“. Проектът е съфинансиран от Европейските структурни и инвестиционни фондове на ЕС от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ Цялата отговорност за публикацията се носи от бенефициента „ВиК“ ООД − Русе и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г.